Prejsť na hlavičku stránky Prejsť na hlavnú navigáciu stránky Prejsť na drobečkovú navigáciu Prejsť na obsah stránky Prejsť na pätu stránky

Civilná ochrana

Prostredníctvom televízie, rozhlasu a tlače sú obyvatelia informovaní o živelných pohromách, haváriách a katastrofách. Čoraz častejšie udalosti spôsobujú veľké škody na majetku, ujmy na zdraví ale i na živote. Prírodné katastrofy existovali, existujú a v budúcnosti budú existovať, ale vo svojich ničivých účinkoch sa dynamicky spájajú s negatívnymi dopadmi havárií a kríz spôsobených človekom. Preto je v prvom rade nevyhnutné pochopiť nebezpečenstvá spojené s ľudskou aktivitou, ohrozenia a riziká, ktoré z nich plynú pre zúčastnených.

Ľudia si častokrát uvedomujú riziká, ktoré ohrozujú ich život, zdravie a majetok, až keď sa stanú priamymi účastníkmi havárií, živelných pohrôm alebo katastrof. Dôsledky týchto mimoriadnych udalostí potvrdzujú, že neznalosť vhodnej reakcie na vzniknutú situáciu alebo jej podceňovanie spolu s panikou znásobujú straty na životoch a zvyšujú počet ohrození zdravia ľudí.

Informácie, ktoré Vám v rámci prípravy obyvateľstva na civilnú ochranu poskytujeme nemôžu dať detailný návod na chovanie sa pri všetkých druhoch mimoriadnych udalostí, ale upozorňujú Vás na ich možné najväčšie riziká a nebezpečenstvá.

Informácie v prílohách tvoria súčasť prípravy na sebaochranu obyvateľstva, vzájomnú pomoc ako aj poskytovanie prvej pomoci a ich cieľom je poskytnúť základné informácie o tom, ako v prípade vzniku krízových a mimoriadnych situácií reagovať a čo robiť, keď je ohrozený život, zdravie a majetok. Zároveň sú v tejto časti priebežne zverejňované záväzné nariadenia obce, interné normy a dokumentácia pre oblasť civilnej ochrany.

Zdroj: Obecný úrad v Lietave